Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"

Title
Przejdź do treści

Gala „Solidarności” – Uroczyste Obchody Święta Kolejarza

Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” 18 listopada 2024 r. zorganizowała w Katowicach uroczystą galę z okazji Święta Kolejarza. To doniosłe wydarzenie zgromadziło znamienitych gości, w tym przedstawicieli najwyższych władz państwowych, samorządowych i kolejowych. Wśród honorowych uczestników znaleźli się m.in. Pan Andrzej Dera - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pan Adam Zaczkowski – I Wicewojewoda Śląski, a także Panowie Andrzej Bułczyński – Członek Zarządu PKP S.A. i Marcin Mochocki – Członek Zarządu PKP PLK S.A.
Piotr Pazera | 19/11/2024

Kolejarze po raz 41. u Matki Bożej Częstochowskiej

W dniach 9-10 listopada 2024 r. odbyła się 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy do Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę. Wydarzenie zgromadziło setki przedstawicieli środowiska kolejarskiego z całej Polski, którzy przybyli, aby oddać hołd Matce Bożej Częstochowskiej, modlić się za swoje rodziny oraz o pomyślność dla polskiej kolei i wszystkich pracowników sektora kolejowego. W uroczystościach wzięli udział również kolejarze ze Słowacji, Białorusi, Francji i Węgier, z których wielu łączyło się duchowo z pielgrzymami na Jasnej Górze, aby wspólnie przeżywać chwile modlitwy i refleksji.
Roman Kowalski | 10/11/2024

„Wielkiej Polski moc to my!”

„Wielkiej Polski moc to my!” (hasło tegorocznego Marszu) to fragment Hymnu Młodych, polskiej pieśni narodowej, współcześnie śpiewanej jako hymn Młodzieży Wszechpolskiej, która wraz z Ruchem Narodowym, odpowiada za organizację Marszu Niepodległości od wielu lat. Pieśń powstała w 1926 roku wykonywana jest na melodię „Warszawianki 1831 roku”, autorem słów jest Jan Kasprowicz.
Redaktor | 4/11/2024

815,39 zł

Tyle wynosić będzie wysokość nagrody pieniężnej z okazji Święta Kolejarza w 2024 r. (wg. ZUZP pracownik zatrudniony na kolei powyżej 1 roku nabywa prawo do ww. nagrody w wysokości 10% jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w PLK za rok poprzedni, która wyniosła 8 153,93 zł. stąd kwota 815,39 zł).
Redaktor | 30/10/2024

Z prac Rady Nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Rada Nadzorcza PLK obradowała na comiesięcznym posiedzeniu w składzie rozszerzonym, dziewięcioosobowym. Walne PLK powołało końcem września br. na członka Rady Pana Kazimierza Karolczaka (przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii). Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady (19 września 2024 r.).
Rada Nadzorcza PLK ma przypisane kompetencje w zakresie sprawowania stałego nadzoru nad działalnością Spółki we wszystkich obszarach jej działalności. Poniżej przekazuję informacje o najważniejszych sprawach, którymi Rada się zajmowała.
Henryk Sikora | 29/10/2024

Obrady w Zakładzie Maszyn Torowych

Z udziałem zaproszonych gości: Henryka Sikory, przewodniczącego Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK) i Adama Janika, dyrektora Zakładu Maszyn Torowych (IM) w dniach 24-25 października 2024 r. w Krakowie odbyło się posiedzenie Komisji Zakładowej (KZ).
Mariusz Pilichowski | 25/10/2024

Rada SZIK obradowała w Katowicach

Członkowie Rady Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” w dniach od 16 do 17 października br. w Katowicach prowadzili obrady, na które w drugim dniu zaproszony został Piotr Wyborski, prezesa PLK.
Takie zestawienie osobowe pozwoliło usłyszeć głos przedstawicieli Rady reprezentujących wszystkich jednostki organizacyjne naszej Spółki. Liderzy organizacji przypisanych terytorialnie do każdej części Polski mogli poruszać problemy z całego obszaru, którym zajmuje się PLK. Z kolei obecność zaproszonego gościa pozwoliła na prawdziwą interakcję w ramach dialogu społecznego przedstawicieli Rady SZIK.
Andrzej Van-Selow | 18/10/2024

„Solidarność” wyraziła sprzeciw

Obradująca 16 i 17 października br. Rada Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” wypracowała kilka dokumentów. Najważniejszym z nich (który jest reakcją na aktualną sytuację w PLK) jest obszerne stanowisko ws. nakładania dodatkowych obowiązków dla dyżurnych ruchu. Związek wyraził w nim swój sprzeciw wobec nasilającym się działaniom administracji kolejowej, które nakładają wciąż nowe – dodatkowe obowiązki na dyżurnych ruchu. W trakcie obrad jeden z uczestników trafnie określił aktualną sytuację – „dyżurny ruchu jest od bezpiecznego prowadzenia ruchu pociągów, a nie do prowadzenia dokumentacji, a tu znowu zmiana Instrukcji Ir-1 i narzucanie kolejnego obowiązku ...”. Stanowisko trafiło m.in. do Zarządu PLK. Zachęcamy do jego przeczytania i kolportowania wśród pracowników inżynierii ruchu.
Redaktor | 17/10/2024

Związkowa Integracja pod Giewontem

Nie samą pracą człowiek żyje! Człowiek potrzebuje również odpoczynku, relacji, rozrywki i rozwoju. Biorąc sobie te słowa do serca, w ostatni czwartek 10 października br. członkowie związku „Solidarność” zrzeszeni w Centrum Realizacji Inwestycji (CRI) wzięli udział w dwudniowym wyjeździe integracyjnym w Zakopanem.
Był to pierwszy taki wyjazd zorganizowany przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” w Centrum Realizacji Inwestycji w Warszawie, w której mógł wziąć udział każdy członek „Solidarności”. Wyjazd ten miał na celu nie tylko odpoczynek od pracy zawodowej, ale przede wszystkim umożliwienie bliższego poznania się, wzmocnienie więzi i wymiany doświadczeń. Zakopane, będące jednym z najpopularniejszych górskich kurortów, stało się idealnym miejscem.
Andrzej Van-Selow | 12/10/2024

Ma obserwować sygnały i wskaźniki oraz stosować się do ich wskazań!

Rada Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” 17 września br. przyjęła swoje stanowisko w sprawie zmian w Instrukcji o prowadzeniu ruchu pociągów Ir-1. Wyraziła w nim swój sprzeciw do zmian, które nakładają na dyżurnego ruchu dodatkowy obowiązek informowania maszynisty (w opisanych w instrukcji sytuacjach). Zmiana stanowi, że dyżurny ruchu „podaje sygnał zezwalający na semaforze wjazdowym dopiero po nawiązaniu łączności przez maszynistę lub sam powiadamia go o zmienionej organizacji ruchu”.
Redaktor | 11/10/2024

Szkolenia związkowe

Krajowy Sekretariat Transportowców NSZZ „Solidarność” zorganizował we współpracy z działem szkoleń Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dwa specjalistyczne szkolenia związkowe (we wrześniu i październiku br.). Wśród uczestników było dziesięciu przedstawicieli Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej.
Pierwsze z nich uczyło tworzenia - opracowania różnych form informacji oraz komunikowania się głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Drugie ukazywało wszystko to co powinno charakteryzować lidera związkowego.
Henryk Sikora | 10/10/2024

Wycinanie przedstawicieli pracowników w PKP Cargo

Pracownicy PKP Cargo stracili możliwość powoływania swojego przedstawiciela do zarządu spółki – wynika z uchwał poniedziałkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki.
Akcjonariusze zdecydowali w poniedziałek o skreśleniu zapisu w statucie, na mocy którego rada nadzorcza wybierała jednego członka zarządu spośród kandydatów przedstawionych przez pracowników. Walne zgromadzenie zdecydowało też, że pracownicy będą mogli powołać do rady nadzorczej jednego przedstawiciela, a nie trzech jak dotychczas.

Z prac Rady Nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Rada Nadzorcza PLK spotkała się na comiesięcznym posiedzeniu, które odbyło się w siedzibie Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Poprzedziło je spotkanie Komitetu Audytu Rady Nadzorczej, który zajmował się raportami z audytów wewnętrznych w wybranych obszarach działalności PLK.
Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady (22 sierpnia 2024 r.).
Henryk Sikora | 27/9/2024

„Wstrzymajcie zwolnienia w PKP Cargo”

26 września 2024 r. przed siedzibą Ministerstwa Infrastruktury odbyła się pikieta przeciwko zwolnieniom ponad 4 tyś pracowników PKP Cargo (ok. 30 proc. załogi spółki).
To co teraz dzieje się w PKP Cargo to jawne łamanie praw pracowniczych i związkowych pod przykrywką „postępowania sanacyjnego”.
Uczestnicy pikiety przynieśli ze sobą transparenty, na których widniały hasła: „Wstrzymajcie zwolnienia w PKP Cargo”, „Bandyckie bezprawie w PKP Cargo” oraz „Wojewódka – grabarz PKP Cargo”. Wśród protestujących obok pracowników PKP Cargo byli przedstawiciele innych spółek kolejowych i branż oraz Regionów NSZZ „Solidarność”. Liczna grupę demonstrantów stanowili związkowcy zrzeszeni w Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”.
Henryk Sikora | 26/9/2024

Pogotowia bez obsady

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK) w swojej aktywności zajmuje się również problemem braku wymaganych obsad w zespołach pracowniczych w PLK. Przykładem tego jest choćby nasze wystąpienie do Centrali Spółki w sprawie zatrudnienia w zespole utrzymania i konserwacji drogi kolejowej. Ważnym zagadnieniem jest funkcjonowanie zespołów szybkiego usuwania awarii drogi kolejowej w ISE i braków kadrowych w tym zespole.
Henryk Sikora | 20/9/2024

Współodpowiedzialność dyżurnego ruchu

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” przekazała do Centrali PLK Stanowisko nr 2/24 Rady Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” z dnia 17 września 2024 r. ws. wprowadzenia zmiany do Instrukcji o prowadzeniu ruchu pociągów Ir-1.
Jednocześnie związek zaapelował o rewizję wprowadzonych zmian, tak aby były one jednoznaczne i nie powodowały w każdym przypadku współodpowiedzialnego pracownika PLK (dyżurnego ruchu).
Redaktor | 19/9/2024

Przetwarzanie danych osobowych przez związki zawodowe (od teorii do praktyki w kierunku poradnika)

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny w Polsce w 2022 r. aktywnie działało 11 656 organizacji związków zawodowych, funkcjonujących na różnych szczeblach. Osoby zrzeszone w związkach zawodowych stanowiły 4,7% w odniesieniu do dorosłej ludności Polski oraz 14,8% zatrudnionych na podstawie stosunku pracy w zakładach zatrudniających powyżej 9 osób.
Wyżej wskazane liczby wskazują, że stosunkowo duża liczba podmiotów działających jako związek zawodowy w oparciu o przepisy ustawy o związkach zawodowych sprawuje kontrolę nad danymi osobowymi znaczącej części społeczeństwa.
Skuteczne i sprawne funkcjonowanie związków zawodowych nie jest możliwe, jeżeli osoby w nich zrzeszone, a także opinia publiczna, przestaną im ufać. Do spadku zaufania członków związku zawodowego do zrzeszającej ich organizacji mogą potencjalnie przyczynić się m.in. negatywne zdarzenia związane z przetwarzaniem danych osobowych.
Andrzej Van-Selow | 18/9/2024

Rada, Prezydium i ogrom spraw

17 września 2024 r. w siedzibie sekcji obradowała Rada Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK). To pierwsze po wakacyjne zebranie zdominowane zostało wydarzeniami z posiedzenia Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” (KSK. 11.09.2024 r.) W tym dniu podjęto uchwałę, która przekształciła Radę KSK w Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy, a także decyzje o oflagowaniu siedzib i pikiecie przed MI 26.09.2024 r.
Andrzej Van-Selow | 17/9/2024

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Pod takim hasłem 14 września 2024 r. odbyła się XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy do bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Uroczystej Mszy św., przewodniczył bp Jan Zając. Wśród koncelebrantów byli duszpasterze kolejowi, w tym: ks. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy, ks. Ryszard Marciniak, animator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich i ks. Grzegorz Szewczyk, duszpasterz kolejarzy Archidiecezji Krakowskiej.
Henryk Sikora | 14/9/2024

Bandyckie bezprawie w PKP Cargo

W dniu 11 września 2024 r. obradowała Rada Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” (KSK). Jej głównym tematem była dramatyczna sytuacja w PKP Cargo w restrukturyzacji (Cargo).
To co dzieje się w Polsce to komuna, której z racji wieku nie przeżyłem, ale czytałem o tym w książkach – powiedział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który był gościem Rady.
Redaktor | 11/9/2024

Zapraszamy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Pielgrzymka odbędzie się tradycyjnie w drugą sobotę miesiąca 14 września pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
Do udziału w XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach zapraszają krakowscy kolejarze wraz z Duszpasterzem Kolejarzy Archidiecezji Krakowskiej ks. prałatem Grzegorzem Szewczykiem w łączności z Duszpasterzem Krajowym ks. prałatem Eugeniuszem Zarębińskim, Moderatorem Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich ks. Ryszardem Marciniakiem oraz Zarządem KSKP.

Wyprawa do źródeł Wisły, czyli III górski trekking na Baranią Górę

W dniu 6 września 2024 r. po raz trzeci, miłośnicy pieszych wędrówek po górach, stawili się na III górskim trekkingu zorganizowanym przez Sekcję Zawodową Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK). Tym razem (w poprzednich trekkingach były to szczyty Pilsko i Wielka Racza) naszym celem było wejście na drugi co do wysokości szczyt Beskidu Śląskiego Baranią Górę (1220 m.).
Roman Kowalski | 7/9/2024

Bohaterom września 1939

1 września 2024 r. obchodziliśmy 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej – jednej z najtragiczniejszych kart w historii ludzkości. Wśród pierwszych ofiar brutalnej napaści hitlerowskich Niemiec znaleźli się niezłomni kolejarze ze stacji w Szymankowie, którzy stanęli w obronie Ojczyzny, oddając swoje życie w imię wolności. Każdego roku kolejowa „Solidarność” z głębokim szacunkiem oddaje hołd tym niezwykłym bohaterom, łącząc się w modlitwie za ich dusze oraz za wszystkie ofiary tamtych tragicznych dni.
Piotr Pazera | 1/9/2024

44. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

31 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienia gdańskie, kończące strajk w Stoczni Gdańskiej. Jest to data historyczna, jedna z najważniejszych w historii Polski. To także data, która zapoczątkowała polityczne i społeczne zmiany w naszej ojczyźnie, aby z czasem przyczynić się do upadku komunistycznych dyktatur w całej Europie środkowo-wschodniej.
Ludzie „Solidarności” uczcili to wydarzenie w całej Polsce. Centralne obchody miały miejsce w Gdańsku. Najpierw w historycznej Sali BHP (w niej podpisywano porozumienie), a następnie przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Tam też delegacje złożyły wieńce i kwiaty, m.in. złożył je prezydent RP Andrzej Duda oraz kilkadziesiąt organizacji związkowych i instytucji od Wybrzeża po Śląsk.
Henryk Sikora | 31/8/2024

Regulamin techniczny czy człowiek?

W ostatnich miesiącach eksperci od optymalizacji z Centrali PLK wymyślają różne pomysły zmierzające do zmniejszenia zatrudnienia w inżynierii ruchu. Dotyczą one głównie ograniczenia ilości zwrotniczych, a tym co zostaną, dodania obowiązków (oględziny dwa razy większej ilości rozjazdów często na większym obszarze z koniecznością przemieszczania się samochodem lub pociągiem albo pieszo). Decyzje dotyczą także zmiany systemu czasu pracy z 12 godzinowej zmiany roboczej na 10 albo 8 – godzinową.
Genezą problemu jest szukanie na siłę rezerw w zatrudnieniu w inżynierii ruchu, ograniczenie kosztów pracy i zmniejszenie ilości wypracowywanych godzin nadliczbowych. Spółka robi to kosztem ludzi z stąd konieczne działania wyrażające zdecydowany sprzeciw wobec takich działań.
Henryk Sikora | 29/8/2024

Ile można jeszcze dodać obowiązków pracownikowi?

W dniu 21.08.2024 r. w siedzibie Krajowej Sekcji Kolejarzy odbyło się zebranie zespołu problemowego do spraw inżynierii ruchu działającego w Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”. Oprócz związkowców uczestniczyli w nim także przedstawiciele Centrali PLK, Magdalena Jończyk, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych i Adam Zdrojewski, dyrektor Biura Eksploatacji i Obsługi Pasażerskiej.

85. rocznica wybuchu II wojny światowej

Jednymi z pierwszych ofiar niemieckiej napaści byli Polscy kolejarze i celnicy, a także mieszkańcy ze stacji w Szymankowie. Niemcy zamordowali 21 Polaków. Było to 13 kolejarzy i 2 członków ich rodzin oraz 5 inspektorów celnych i 1 żołnierz WP o pseudonimie „Konrad” (oficer polskiego wywiadu). Powód był prosty: zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.
Henryk Sikora | 19/8/2024

Związki zawodowe wracają do łask

„Jedna czwarta załogi na bruk. Zwolnienia w kolejnej fabryce w Polsce”, „Zapadła decyzja. Wielki zakład opon do likwidacji”, „Amerykanie zamykają fabrykę na Pomorzu. 140 osób bez pracy”, „ABB zamyka fabrykę pod Łodzią. Pracę straci 400 osób”, „Infosys Poland zwalnia prawie 200 osób”, „Przez zwolnienia grupowe prawie cała załoga straci pracę. Kobietom proponowano prace w budowlance” – tego rodzaju informacje pojawiają się już praktycznie każdego dnia w gazetach, w internetowych serwisach informacyjnych lub „biją po oczach” na żółtych paskach informacyjnych kanałów telewizyjnych.

Wdrażanie ustawy o sygnalistach

Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dziennik Ustaw z 24 czerwca 2024 r. poz. 928) wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy, czyli 25 września 2024 r. z wyjątkiem przepisów dot. zgłoszeń zewnętrznych (do Rzecznika Prawa Obywatelskich albo organu publicznego), które wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia tj. od 25 grudnia 2024 r.
Ustawa wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Henryk Sikora | 5/8/2024

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

26 czerwca 2024 r. członkowie Prezydium Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” w trakcie pobytu na terenie ZLK Sosnowiec zwiedzili Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Jest to muzeum, które mieści się w zabytkowym budynku stojącym obok Pomnika Krzyża, dawniej był to kopalniany magazyn odzieżowy, który ma ponad stuletnią historię.
Stała ekspozycja w muzeum poświęcona jest strajkowi i pacyfikacji kopalni „Wujek” oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.
Henryk Sikora | 2/8/2024

Demontaż PKP Cargo tylko się nasila

Trwa sprzeciw „Solidarności” wobec demontażu PKP Cargo, największego przewoźnika kolejowego w Polsce. Ma on wiele różnych form, od oświadczeń i związkowych stanowisk, kontroli poselskich, wypowiedzi w mediach, aż po pikiety (brawo koledzy z Cargo!), które w ostatnich dniach zostały zorganizowane w kilku miastach (najczęściej były one pod siedzibami zakładów spółki).
Obecny Zarząd PKP Cargo od miesięcy skupia się na zrzucaniu całej winy za problemy finansowe spółki na poprzedników, krytykując także postawę związków zawodowych.
Henryk Sikora | 31/7/2024

Szkolenia dla zwrotniczych

Po analizie zadań i wykonywanych w trakcie zmiany roboczej czynności, Centrala PLK wyliczyła, że w Spółce jest za dużo o ok. 400 pracowników na stanowisku zwrotniczy. Zdaniem PLK, nadwyżka zwrotniczych rozkłada się na zakłady różnie. Im dalej na północ Polski tym zwrotniczych jest mniej. Centrala najchętniej przeniosłaby ich natychmiast do zespołu dyżurnych ruchu, uzupełniając w nim braki, a co za tym idzie ograniczając ilość godzin nadliczbowych.
Henryk Sikora | 25/7/2024

Czy można zakazać dyrektorowi (naczelnikowi) bycia członkiem związku zawodowego? (część 2)

Dlatego, jeśli osoba taka, będąc kiedyś „zwykłym” pracownikiem, wiele lat temu, zatrudniając się na kolei lub mając kilkunastoletni staż pracy, z racji wyznawanych przekonań i wartości, zdecydowała się być członkiem związku zawodowego, to dziś będąc menedżerem również ma prawo przynależności do organizacji, do której kilka lat temu wstąpiła, którą wspiera finansowo i organizacyjnie.
Andrzej Van-Selow | 22/7/2024

Czy można zakazać dyrektorowi (naczelnikowi) bycia członkiem związku zawodowego? (część 1)

Obowiązki obywatela Rzeczypospolitej Polskiej (RP) są określone przez Konstytucję RP oraz inne ustawy i przepisy prawa. W tym artykule zwrócimy uwagę na jeden z nich, który ma charakter fundamentalny – przestrzeganie prawa to obowiązek każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.
Oznacza to, że obywatele muszą znać i przestrzegać obowiązujące przepisy prawne. Obywatele powinni być świadomi obowiązujących przepisów prawnych i postępować zgodnie z nimi. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.
Andrzej Van-Selow | 22/7/2024

Spółki z Grupy PLK na inwestycjach

W związku z wypowiedziami kolejowych decydentów (tak, tak, sprawa nie jest definitywnie zamknięta!) dotyczącymi dalszego funkcjonowania spółek zależnych z Grupy PKP Polskie Linie Kolejowe (Dolkom Wrocław, PPM-T Gdańsk, PNUIK Kraków, DOM Poznań), z których wynika, że spółki te miałyby wykonywać tylko roboty utrzymaniowe a nie startować w przetargach na roboty inwestycyjne, Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ ,,Solidarność” wyraziła swoje zdanie. Związek uważa, że udział w procesach inwestycyjnych spółek z Grupy PLK jest pod każdym względem dobrym rozwiązaniem. Taki stan rzeczy jest przede wszystkim w interesie PLK.
Administrator | 9/7/2024

Nie igrajcie z bezpieczeństwem!

W ostatnich tygodniach eksperci od optymalizacji z Centrali PLK wymyślają chore pomysły narzucając je zakładom. Dotyczą one głównie ograniczenia ilości zwrotniczych, a tym co zostaną, dodania obowiązków (oględziny dwa razy większej ilości rozjazdów często na większym obszarze z koniecznością przemieszczania się samochodem lub pociągiem albo pieszo). Pomysły dotyczą także zmiany systemu czasu pracy z 12 godzinowej zmiany roboczej na 10 albo 8 – godzinową.
Henryk Sikora | 8/7/2024

Łódzka „Solidarność” na Kajakowej Wyprawie

W dniu 06.07.2024 r. odbył się spływ kajakowy organizowany przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Linii Kolejowych w Łodzi.
Po przybyciu na miejsce zbiórki w Restarzewie uczestnicy zostali podzieleni na „załogowe pary”, z których jedna osoba musiała umieć pływać. Omówiony również przebieg spływu i zagrożenia dla jego uczestników.

Odznaczenia i nagrody z okazji święta

Zgodnie z regulacjami obowiązującymi w PLK w połowie br. Prezes Zarządu wydał decyzję, z której wynikają wysokości wypłaty dwóch świadczeń pieniężnych zapisanych w Zakładowym Układzie Zborowym Pracy dla pracowników PLK.
Decyzja stanowi, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie za 2023 r. w PLK stanowiące podstawę wymiaru nagród pieniężnych dla pracowników wyróżnionych odznaczeniami państwowymi lub odznakami honorowymi oraz nagród pieniężnych z okazji Święta Kolejarza wypłacanym pracownikom PLK wynosi 8 153,93 zł.
Administrator | 6/7/2024

Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie (Mt 10,8)

„Solidarność” organizuje różne akcje związane z realizacją swoich zadań statutowych. Swoją aktywność, związek prowadzi w wielu obszarach. Jednak nic się nie dzieje samo. Aby móc działać potrzebni są właściwi ludzie, którzy dadzą przykład i bezinteresownie podejmą trud organizacyjnej pracy dla dobra wspólnego.
Henryk Sikora | 5/7/2024

Wzrost dodatków do wynagrodzenia

Od 1 lipca 2024 r. wzrosła płaca minimalna. Zgodnie z rozporządzeniem z 2023 r. wydanym jeszcze przez poprzedni rząd, wzrost ten nastąpił już po raz drugi w tym roku. Z kwoty 4242 zł w styczniu 2024 r. płaca minimalna wzrosła do 4300 zł, co oznacza wzrost o 700 zł w stosunku do kwoty z ubiegłego roku (01.07.2023 r. płaca minimalna wynosiła 3600 zł), czyli o 19,4%.
Jest to realizacja postulatu NSZZ „Solidarność” przyjętego przez Radę Dialogu Społecznego.
Co to oznacza dla pracowników PLK?
Administrator | 4/7/2024

Obrady Rady SZIK

25 czerwca 2024 r. w siedzibie Krajowej Sekcji Kolejarzy odbyło się zebranie Rady Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”.
To ostatnie przedwakacyjne obrady na, których głównymi tematami były sprawy kadrowe, pracownicze i decyzje dotyczące bieżącej działalności sekcji.
Andrzej Van-Selow | 25/6/2024

W obronie miejsc pracy w CARGO

W dniu 19 czerwca 2024 r. z inicjatywy Sekcji Zawodowej Grupy PKP Cargo oraz Krajowej Sekcji Kolejarzy odbyła się pikieta przed siedzibą spółki PKP CARGO S.A. w Warszawie przy ul. Grójeckiej 17. Została ona zorganizowana w celu wyrażenia swojego niezadowolenia wobec działań obecnego p.o. Zarządu spółki prowadzącego do upadłości wszystkich spółek z Grupy PKP Cargo, a co za tym idzie masowych zwolnień pracowników.
Roman Kowalski | 19/6/2024
2024. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści