Związkowa Integracja pod Giewontem
Opublikowane według Andrzej Van-Selow · 12 Październik 2024
Nie samą pracą człowiek żyje! Człowiek potrzebuje również odpoczynku, relacji, rozrywki i rozwoju. Biorąc sobie te słowa do serca, w ostatni czwartek 10 października br. członkowie związku „Solidarność” zrzeszeni w Centrum Realizacji Inwestycji (CRI) wzięli udział w dwudniowym wyjeździe integracyjnym w Zakopanem.
Był to pierwszy taki wyjazd zorganizowany przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” w Centrum Realizacji Inwestycji w Warszawie, w której mógł wziąć udział każdy członek „Solidarności”. Wyjazd ten miał na celu nie tylko odpoczynek od pracy zawodowej, ale przede wszystkim umożliwienie bliższego poznania się, wzmocnienie więzi i wymiany doświadczeń. Zakopane, będące jednym z najpopularniejszych górskich kurortów, stało się idealnym miejscem.
Spotkanie związkowe
Pierwszy dzień wydarzenia w Zakopanem rozpoczął się od spotkania związkowego, które odbyło się w sali konferencyjnej w Domu Wczasowym „Kolejarz”. Uczestnicy, w tym liderzy związkowi poruszyli najważniejsze sprawy i wyzwania związane z obecną sytuacją PLK.
Jako pierwsza zabrała głos Iwona Kriger, przewodnicząca „Solidarności” w CRI witając zebranych i omawiając przekazany przez pracodawcę aneks (02.10.2024 r.) do regulaminu pracy w zakresie godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. W trakcie otwartej dyskusji, pracownicy poszczególnych regionów przedstawili sposób wdrożenia tego dokumentu. Nasza przewodnicząca wystąpi pisemnie do pracodawcy w zakresie ujednolicenia regulacji zawartych w omawianym aneksie.
Kolejnym tematem, który wzbudził emocje był fundusz wynagrodzeń dla pracowników CRI. Jak zapewniła przewodnicząca wystąpi do pracodawcy o przekazanie danych dotyczących planowanego funduszu wynagrodzeń na rok 2025.
Zachowując porządek wystąpień, głos zabrał przewodniczący Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej (SZIK) Henryk Sikora. Przedstawił bieżącą sytuację w PLK. Część wypowiedzi stanowiły informacje dotyczące realizowanych inwestycji przez Spółkę. Ich finansowanie i realizacja ma kluczowy wpływ na poziom zatrudnienia w zespołach pracowniczych.
Obecnie trwa przegląd inwestycji przyjętych w poprzednich latach – Krajowy Program Kolejowy (KPK). Podlega on obecnie aktualizacji na poziomie Rady Ministrów (Rządu) do końca br. Natomiast programy rządowe (Kolej+, Rządowy programie budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025) poddawane są rewizji. Decyzje dotyczące zakresu ich realizacji będą znane w najbliższych miesiącach.
W trakcie dyskusji poruszono kwestie premii inwestycyjnej, której nowy regulamin został przyjęty w pierwszym kwartale tego roku. Rozmawiano również o poziomie wynagrodzenia w naszej Spółce (wzrost dodatków do wynagrodzeń, podwyżki wynagrodzeń dla pracowników wynagradzanych z ZUZP oraz dla kadry kierowniczej). Powyższe informacje odzwierciedlały realne możliwości Spółki oraz katalog spraw, którymi związek „Solidarność” będzie się zajmował. Na koniec przewodniczący SZIK podziękował za ciekawe pytania, które posłużą lepszej komunikacji oraz dostosowaniu działań do oczekiwań członków związku.
Pierwszy dzień zakończyła kolacja na której wciąż słychać było gwar rozmów w podgrupach.
Wycieczka i uroczysta kolacja
Drugi dzień miał charakter bardziej rekreacyjny i integracyjny. Plan zakładał wspólną wycieczkę na Gubałówkę z wykorzystaniem kolejki krzesełkowej z Polany Szymoszkowej, a także wspólny obiad i uroczystą kolację.
Po śniadaniu związkowcy poprowadzeni przez kolegę Henryka Sikorę ruszyli pieszo w stronę Polany Szymoszkowej, skąd rozpoczęli swoją podróż na Gubałówkę, korzystając z kolejki krzesełkowej. Na szczycie trzymając flagę „Solidarności”, cała grupa zrobiła pamiątkowe zdjęcie. Pomimo padającego deszczu widoki pozwalały poczuć majestat gór i dostrzec zamglone szczyty Tatr. Następną atrakcją był spacer i zakupy w regionalnych straganach. Wędrówka po Gubałówce miała swój koniec w lokalnej karczmie, gdzie całej grupie organizatorzy zamówili tradycyjne góralskie potrawy.
Po obiedzie przewodniczący SZIK Henryk Sikora przekazał informację z „ostatniej chwili” dotyczącą prowadzonej analizy projektów inwestycyjnych na całej sieci kolejowej. W krótkich słowach streścił odpowiedź pracodawcy na pismo SZIK przytaczając fragment - „Przedmiotowe działania mają charakter normalnego toku pracy, nie wpływają na obecną strukturę organizacyjną CRI, a ich celem jest doprowadzenie do poprawy efektywności czasu pracy oraz pełnego wykorzystania kapitału ludzkiego. Pracodawca w chwili obecnej nie widzi konieczności udziału organizacji związkowych w przedmiotowych działaniach”.
Ten fragment pisma – „…nie wpływają na obecną strukturę organizacyjną…” został podsumowany słowami, czyli mamy to na piśmie szanowne koleżanki i koledzy.
Wieczorem, po powrocie do ośrodka odbyła się uroczysta kolacja, będąca zwieńczeniem dwudniowego spotkania. Wydarzenie miało „elegancki” charakter, a uczestnicy, ubrani stosownie do okazji, spotkali się w zastawionej sali bankietowej. Początek biesiady to wystąpienie powitalne przewodniczącej Iwony Kriger (organizatorki) i zaproszonego gospodarza tego terenu Mateusza Wanata, dyrektora Regionu Południowego. Gość przekazał pozdrowienia od Piotra Majerczaka, dyrektora Centrum.
Na stołach serwowano dania regionalne wśród których znalazły się m.in. oscypki, grzyby, sałatki oraz rybne przekąski prosto z górskich strumyków. Oprawa muzyczna została zapewniona przez miejscowego DJ z zespołu „Zbóje”. Poza biesiadną muzyką nie zabrakło konkursów w stylu góralskim z nagrodami oraz indywidualnego występu muzycznego jednej z uczestniczek.
Wydarzenie połączyło merytoryczne obrady z wypoczynkiem w sercu gór, co nadało mu wyjątkowego charakteru. Pokazało, że „Solidarność” to nie tylko obrady na sali konferencyjnej, uczestnictwo w obchodach rocznicowych z udziałem pocztów sztandarowych, ale jest obecna w każdej wspólnej chwili życia związkowego.
Na koniec szczególne podziękowania dla organizatorki koleżanki Iwony Kriger i całego zespołu „roboczego”, który dbał o sukces integracyjny pod Giewontem.