XX rocznica strajku głodowego

Title
Przejdź do treści

XX rocznica strajku głodowego

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Henryk Sikora · 12 Grudzień 2023
Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w dniu 12 grudnia 2023 r. w Warszawie zorganizowała wydarzenie upamiętniające strajk głodowy kolejarzy w grudniu 2003 r. Obecni byli uczestnicy strajku oraz członkowie Rady i Komisji Rewizyjnej KSK.
Koncert Jana Pietrzaka, którego przewodnim tematem była Polska i „Solidarność” przyniósł wiele wspomnień i wzruszeń oraz wzbudził refleksję nad naszą historią. Organizatorzy przygotowali na tę okoliczność pamiątkowe medale, które Henryk Grymel, przewodniczący KSK wręczył uczestnikom strajku głodowego. Były także świąteczne upominki wręczane wszystkim biorącym udział w uroczystości.
Pokazano także film przypominający czas strajku głodowego i towarzyszących mu blokad torów i strajków solidarnościowych.
Łącznie w dwunastodniowym strajku głodowym, okresie od 8 do 20 grudnia 2003 r. solidarnościowe głodówki prowadzone były w 28 miejscach i wzięło w nich udział 144 kolejarzy.
Przyjęta forma protestu okazała się na tyle skuteczna, że zakończyła się sukcesem. Protest zorganizowany z tak wielkim rozmachem i na tak dużą skalę, w którym wzięło udział tak wielu kolejarzy, skierowany przeciwko rządowi, był walką o lepszy los dla kolei, poprawę jej organizacji i perspektyw,  a szczególnie o przyszłość przewozów regionalnych.
Wywalczone przez głodujących 550 mln zł zostało rozdzielone na samorządy wojewódzkie, z przeznaczeniem przede wszystkim, na zakup autobusów szynowych.
Wydarzenie zakończyło się życzeniami z tradycyjnym opłatkiem i kolędą, już na zbliżające się święta Bożego Narodzenia i nowy 2024 rok.


2024. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści