Wdrażanie ustawy o sygnalistach
Opublikowane według Henryk Sikora · 5 Sierpień 2024
Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dziennik Ustaw z 24 czerwca 2024 r. poz. 928) wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy, czyli 25 września 2024 r. z wyjątkiem przepisów dot. zgłoszeń zewnętrznych (do Rzecznika Prawa Obywatelskich albo organu publicznego), które wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia tj. od 25 grudnia 2024 r.
Ustawa wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Przepisy ustawy mają zastosowanie u pracodawców którzy według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku zatrudniają co najmniej 50 osób.
Celem ustawy o sygnalistach jest przede wszystkim zapewnienie ochrony osobom, które w dobrej wierze, w interesie pracodawcy, czy też w interesie publicznym (tj. nie kierując się własnym interesem), zgłaszają wykrycie wewnątrz danej organizacji zaistniałych działań nielegalnych czy nieetycznych.
Sygnalistą może być każdy, kto w związku z wykonywaną pracą uzyska informacje o naruszeniu prawa, w szczególności może to być pracownik, zleceniobiorca, wykonawca, a nawet stażysta czy praktykant (w praktyce sygnalistą może być każdy, związany z działalnością zakładu).
Zgodnie z zapisami ustawy, naruszeniem prawa jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa. Jakie naruszenia podlegają zgłoszeniu?
W PLK zgłoszenia powinny dotyczyć naruszenia prawa odnoszącego się przede wszystkim do:
- korupcji
- zamówień publicznych,
- bezpieczeństwa transportu,
- ochrony środowiska,
- ochrony prywatności i danych osobowych,
- bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych.
Warto wiedzieć, że ww. ustawa nie obejmuje swoim zakresem naruszeń z zakresu prawa pracy.
Ustawa chroni sygnalistów wobec, których nie mogą być podejmowane działania odwetowe ani próby lub groźby zastosowania takich działań.
Ochrona sygnalisty polega z jednej strony na zapewnieniu poufności jego danych, (anonimowości), a z drugiej strony na ochronie przed odwetem. Mowa tu o negatywnych konsekwencjach sformułowania zgłoszenia, takich jak np. wypowiedzenie umowy o pracę, obniżenie wynagrodzenia, mobbing itp.
Ochrona nie będzie jednak obejmowała osób działających w złej wierze. Dotyczy to sytuacji gdy ktoś dokonuje zgłoszenia wiedząc o tym, że nie miały one miejsca lub nie stanowią one naruszenia prawa.
Sygnalista dokonując zgłoszenia umożliwia pracodawcy podjęcie działań wewnątrz zakładu. W założeniu ma to umożliwić zapobieżenie ewentualnym szkodom już na wczesnym etapie.
Procedurę zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych ustala pracodawca (dyrektor zakładu) po konsultacjach z zakładowymi organizacjami zawodowymi. Związki zawodowe mają uprawnienia do konsultacji, a więc pracodawca musi zwrócić się do nich z projektem i dochować terminu na konsultacje przed podaniem procedury do wiadomości, ale nie jest związany stanowiskiem związku zawodowego.
Procedura wejdzie w życie po upływie 7 dni (niektóre źródła podają 14 dni) od dnia podania jej do wiadomości osób wykonujących pracę w sposób przyjęty w zakładzie (art. 24. ust. 5 ustawy).
Obsługa kanału zgłoszeń wewnętrznych musi być prowadzona w sposób zapewniający ochronę poufności zarówno sygnalisty jak i osoby, której zgłoszenie dotyczy (kto ujawni tożsamość sygnalisty, osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia lub osoby powiązanej z sygnalistą będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności).
Na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem https://www.gov.pl/web/rodzina/ochrona-sygnalistow znajduje się tekst ustawy i dodatkowe informacje.