W Sejmie o emeryturach stażowych

Title
Przejdź do treści

W Sejmie o emeryturach stażowych

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Henryk Sikora · 8 Luty 2024
W dniu 8 lutego 2024 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw.
Obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych trzy lata temu opracowała „Solidarność”. Pod projektem podpisało się wtedy 235 tys. osób. Projekt zakłada wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Emerytura stażowa ma być wyborem, a nie obowiązkiem. Nie byłaby ona ustalana z urzędu lecz na wniosek pracownika (miałby on prawo wyboru momentu zakończenia pracy zarobkowej). Decyzja o przejściu na nią należałaby do samego ubezpieczonego. Uzależniona byłaby m.in. sytuacją zdrowotną, utratą sił będącą konsekwencją długiego okresu wykonywania pracy i nie możnością jej kontynuowania, aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.
Zgodnie z projektem „Solidarności” aby zwiększyć swoją emeryturę, ubezpieczony legitymujący się dobrym stanem zdrowia mógłby kontynuować pracę zarobkową również po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego.
Jednocześnie autorzy projektu podkreślają, że uzależnienie prawa do emerytury stażowej od spełnienia warunku przysługiwania emerytury w kwocie nie niższej od najniższego świadczenia emerytalnego prowadzić będzie do istotnego ograniczenia kosztów wprowadzenia tego rozwiązania.
W pierwszym roku na emeryturę stażową mogłoby przejść nawet 400 tys. osób, w kolejnych byłoby to pomiędzy 63 a 83 tys. osób przy założeniu, że 100 proc. osób uprawnionych skorzystałaby z tego rozwiązania. To projekt szeroko popierany społecznie, przez związki zawodowe oraz środowiska polityczne.


2024. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści