Na hali o puchar SZIK

Title
Przejdź do treści

Na hali o puchar SZIK

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Henryk Sikora · 3 Luty 2023
Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK) zorganizowała II Halowy Turniej Piłki Nożnej. Został on rozegrany 3 lutego 2023 r. w hali OSIR w Łowiczu pod patronatem Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. Patronami wydarzenia były spółki z Grupy PLK: Dolkom Wrocław, PNUIK Kraków i ZRK-DOM Poznań.
Okazały puchar dla zwycięzcy turnieju ufundował Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury. Trzydzieści kompletów nagród dla każdego zawodnika z trzech najlepszych drużyn przekazała spóła PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Celem wydarzenia była promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz integracja środowiska kolejowego. W turnieju wzięło udział 15 drużyn reprezentujących zakłady linii kolejowych z: Częstochowy, Krakowa, Łodzi, Ostrowa Wielkopolskiego, Siedlec, Skarżyska Kamiennej, Sosnowca, Tarnowskich Gór i Zielonej Góry oraz Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury (PNI), Zakładu Maszyn Torowych Kraków (IM), PNUIK Kraków, ZRK-DOM Poznań, PPM-T Gdańsk i spółki Trakcja S.A. Łącznie wystąpiło blisko 150 zawodników, którzy w ciągu ponad 8 godzin rozegrali 30 meczów.
Hala, na której rozgrywany był turniej została „oprawiona” w liczne związkowe banery i solidarnościowe flagi. Przerwy wypełniała dedykowana w tym celu muzyka. Organizatorzy zainwestowali w sprawnie działający catering, który serwował różne dania.
Jednak najważniejszymi aktorami wydarzenia byli zawodnicy drużyn, które zostały rozlosowane w pięciu, trzyzespołowych grupach. Mecze barażowe umożliwiały dalszy udział w rozgrywkach nawet drużynom, które zajęły ostatnie miejsca w grupach. Prawdziwych emocji dostarczyły mecze w drugiej części rozgrywek, już systemem pucharowym, gdzie tylko zwycięzca meczu przechodził do następnej części, a przegrany musiał pożegnać się z turniejem. Zdarzało się, że decydowały rzuty karne, albo bramka w ostatniej sekundzie meczu. To wszystko zapewniało emocje i nieprzewidywalne zwroty sytuacji.
Tak było do samego końca meczu finałowego, w którym wydawało się, że zespół z Łodzi prowadząc 1:0 kontroluje sytuację, a w końcówce drużyna IM Kraków wyrównała na 1:1, żeby po dramatycznym przebiegu, w drugiej serii rzutów karnych ostatecznie odnieść zwycięstwo 4:3.
Trzecie miejsce zajęła drużyna ze Skarżyska Kamiennej, która „rozgrywała” się z meczu na mecz pokonując drużynę ZLK Kraków 5:0.
Trzy pierwsze drużyny otrzymały puchary i indywidualne nagrody dla zawodników przekazane przez PLK. Puchar za drugie miejsce dla drużyny ZLK Łódź wręczył Piotr Pazera (członek Prezydium SZIK). Zwycięzcy, drużyna IM Kraków otrzymała puchar, który w imieniu ministra Andrzeja Adamczyka wręczył Wiesław Pełka (były przewodniczący SZIK) oraz puchar Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej, który wręczył jej przewodniczący Henryk Sikora.
Wyróżnieni statuetkami zostali także: najlepszy zawodnik turnieju – Filip Jaszczak (ZLK Łódź) i najlepszy bramkarz turnieju – Tomasz Harla (IM Kraków). Organizatorzy wręczyli także dla drużyn biorących udział w turnieju pamiątkowe dyplomy oraz dla wszystkich zawodników okazjonalne, ceramiczne kubki.
W wydarzeniu uczestniczyło ok. 200 osób. Jego hasłem było „Dołącz do najlepszych”.
I faktycznie kto wziął udział w turnieju dołączył do miana najlepszych. Pokazał to wysoki poziom sportowy, ambicja i duch sportowej rywalizacji zawodników, emocje, oprawa turnieju oraz jego profesjonalne przygotowanie.
Wydarzenie to pokazało także, że warto organizować takie turnieje dla zwykłych ludzi. Bo NSZZ „Solidarność” realizuje swoje zadania w wielu obszarach.
Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom, zwycięzcą i wyróżnionym. Podziękowania należą się także wszystkim wspierającym to wydarzenie (prezesi, dyrektorzy, związkowcy, krakowski „Koltur” i wielu innych przyjaznych ludzi), czuwającym nad jego przebiegiem (sędziowie, medyk, DJ, filmowcy z Warszawy i Krakowa, „oprawcy”), odpowiedzialnemu za rozgrywki Mariuszowi Pilichowskiemu oraz całej ekipie „gospodarzy” z Łodzi za wszelkie wykonane prace.


2023. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści