Bohaterom września 1939

Title
Przejdź do treści

Bohaterom września 1939

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Piotr Pazera · 1 Wrzesień 2024
1 września 2024 r. obchodziliśmy 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej – jednej z najtragiczniejszych kart w historii ludzkości. Wśród pierwszych ofiar brutalnej napaści hitlerowskich Niemiec znaleźli się niezłomni kolejarze ze stacji w Szymankowie, którzy stanęli w obronie Ojczyzny, oddając swoje życie w imię wolności. Każdego roku kolejowa „Solidarność” z głębokim szacunkiem oddaje hołd tym niezwykłym bohaterom, łącząc się w modlitwie za ich dusze oraz za wszystkie ofiary tamtych tragicznych dni.
W tym roku uroczystości patriotyczne zgromadziły przedstawicieli najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentantów Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Wojska Polskiego, Straży Ochrony Kolei, Krajowej Administracji Skarbowej, Policji, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe i PKP S.A. Wszyscy oni, wspólnie z mieszkańcami i licznie przybyłymi delegacjami, uczcili pamięć tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.
Sekcję Zawodową Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” reprezentowali Henryk Sikora – przewodniczący, Piotr Pazera i Roman Kowalski – zastępcy przewodniczącego, a także Małgorzata Jędrusik, Grzegorz Radomski, Mariusz Podjacki i Andrzej Glica – członkowie Rady SZIK. Ich obecność była przekonaniem o obowiązku bycia właśnie tutaj, w tym dniu, aby uczcić kolejarzy i inspektorów celnych, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców tylko dlatego, że byli Polakami.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym, której przewodniczył ks. Biskup Diecezji Elbląskiej. Po mszy, w podniosłej atmosferze, przy akompaniamencie orkiestry przy obecności ok. 40 pocztów sztandarowych, uczestnicy przemaszerowali na dworzec kolejowy. Tam, przypomniane zostały dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce przed 85 laty w Szymankowie.
Kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem kolejarzy i celników, 1 września 1939 r. zostali bestialsko zamordowani wraz z całymi rodzinami przez hitlerowskich najeźdźców.
Na uroczystościach nie zabrakło pocztów sztandarowych Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” oraz organizacji zakładowych z Łodzi, Sosnowca, Gdańska i Bydgoszczy. Ich obecność była świadectwem jedności i wspólnej troski o zachowanie pamięci o tych, którzy poświęcili to co najcenniejsze – życie dla Ojczyzny.
Ostatni akord obchodów miał miejsce w Tczewie, na Skwerze Bohaterów Szymankowa, gdzie delegacje z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelarii Sejmu RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Ochrony Kolei oraz kolejarze złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Pamięci, oddając tym samym hołd wszystkim poległym.
Uroczystości w Szymankowie i Tczewie zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, co nadało im szczególnie podniosły charakter. Prezydent RP, Premier RP oraz Marszałek Sejmu RP skierowali do uczestników uroczystości listy okolicznościowe, w których podkreślili znaczenie pamięci o tych, którzy w obliczu śmiertelnego zagrożenia wykazali się niezwykłym męstwem i oddaniem.


2024. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści