13 grudnia 1981 – pamiętamy!

Title
Przejdź do treści

13 grudnia 1981 – pamiętamy!

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Henryk Sikora · 13 Grudzień 2023
„Solidarność” w całej Polsce upamiętniła ofiary stanu wojennego. 42. rocznica wojny wypowiedzianej przez komunistów pod przywództwem generała Jaruzelskiego „Solidarności” i narodowi Polskiemu przywołała pamięć i wspomnienia tamtych dramatycznych wydarzeń. W całym kraju odbywały się Msze św. w intencji ofiar i represjonowanych w stanie wojennym. Były przemówienia, wiązanki kwiatów i potrzeba mówienia prawdy o 13 grudnia 1981 r. i przekazania jej młodemu pokoleniu.
- „Ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą”. Tak mamy iść z Panem, który jest jedynym Królem naszej polskiej i światowej historii - mówił na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
– Grudzień w historii i pamięci Polaków jest miesiącem szczególnym – mówił Tomasz Zaborowski, przewodniczący Małopolskiej „Solidarności” – Szczególnie dla tego pokolenia, które przeżyło świadomie i aktywnie grudzień roku 1970 i grudzień roku 1981. Szczególny charakter miał ten z roku 1981, gdy po półtora roku wolności, można powiedzieć, że okupant komunistyczny wprowadził stan wojenny i rozpoczął represje wobec niemal wszystkich aktywnych działaczy związkowych różnych szczebli „Solidarności”. Wydawało im się, że zdławią dążenia Polaków do wolności. Jak się potem okazało nie udało się to im! – podkreślił.


2024. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści