Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Title
Przejdź do treści

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Henryk Sikora · 2 Sierpień 2024
26 czerwca 2024 r. członkowie Prezydium Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” w trakcie pobytu na terenie ZLK Sosnowiec zwiedzili Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Jest to muzeum, które mieści się w zabytkowym budynku stojącym obok Pomnika Krzyża, dawniej był to kopalniany magazyn odzieżowy, który ma ponad stuletnią historię.
Stała ekspozycja w muzeum poświęcona jest strajkowi i pacyfikacji kopalni „Wujek” oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.
To właśnie to miejsce 16 grudnia 1981 r. stało się świadkiem tragicznych wydarzeń. Z rampy tego budynku padły śmiertelne strzały w kierunku górników z Kopalni Wujek. Zabito 9 górników a kilkadziesiąt osób zostało rannych, głównie od użytej broni ostrej. Zakończony wieloletni proces i wizja lokalna udowodniły, że kilku członków plutonu specjalnego ZOMO strzelało do strajkujących górników podczas pacyfikacji właśnie z tego miejsca.
Zwiedzanie muzeum to dla każdego z nas lekcja historii. Przypomnienie zbrodniczego systemu komunistycznego oraz czasów PRL-u, w których się wychowaliśmy, wchodziliśmy w dorosłość, aktywność zawodową, doświadczając w kolejnych latach wielkich zmian wolnościowych, ustrojowych i gospodarczych. Dynamika i dramaturgia tych zmian zmusza do głębokiej refleksji, bo przecież to wszystko działo się na naszych oczach, braliśmy w tym udział, aż do dzisiaj, do „uśmiechniętej Polski”.
Warto tutaj być, by uczyć się odróżniania dobra od zła, chociażby na przykładzie różnicy pomiędzy katowanymi a katami albo zabijanymi a mordercami, absolutnie bez znaku równości do czego namawia nas dzisiejszy „świat”.
Zachęcamy do zwiedzenia Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.


2024. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści